Политички врх Републике Српске и Србије размотриће кораке које треба предузети у вези са најављеним подношењем захтјева за ревизију пресуде на основу тужбе БиХ против Србије за геноцид, а пред тај састанак став Бањалуке је да је најважније заштитити Дејтонски споразум и постићи српско јединство.

За исти сто у Београду сјели су предсједник Републике Српске Милорад Додик, предсједавајући Предсједништва БиХ Младен Иванић, предсједник Србије Томислав Николић и премијер Србије Александар Вучић.

Рок за подношење захтјева за ревизију истиче 26. фебруара, а о томе ће се послије београдског састанка изјаснити и посланици у Народној скупштини Републике Српске. Шефови посланичких клубова јуче су се начелно договорили да највјероватнији термин посебне сједнице Народне скупштине буде понедјељак. До тада ће уз ставове из Београда бити познат и епилог ванредне сједнице Предсједништва БиХ коју је за сутра заказао Иванић.

Иванић је упутио допис предсједнику Народне скупштине Републике Српске Недељку Чубриловићу у којем га је обавијестио да је заказао ванредну сједницу Предсједништва.

- Сматрам да би засједање Народне скупштине Републике Српске прије сједнице Предсједништва БиХ било преурањено. Молим да у договору са посланичким клубовима сједницу планирате за идућу недјељу - навео је Иванић.

Чубриловић је рекао је да ће сазвати сједницу колегијума на којој ће бити донесена одлука о одржавању посебне сједнице.

Шеф посланичког клуба СНСД-а Радован Вишковић рекао је да на посебној сједници треба да буде исказано српско јединство.

- Прихватили смо да сједница буде у понедјељак. Захтјев за ревизију још није поднесен, а чекамо и сједницу Предсједништва. Очекујем да на посебној сједници странке из Републике Српске усвоје заједничке закључке. Наша позиција је да штитимо Дејтонски споразум, а сада смо доведени у ситуацију да штитимо и институције БиХ. Желимо послати поруку да нећемо учествовати у ваниституционалном дјеловању - додао је Вишковић.

Тај став дијели и предсједник СДС-а Вукота Говедарица.

- Не смијемо дозволити да Српска буде доведена пред једну врсту суда да је она одговорна за кршење дејтонског устава, који треба да буде водиља за све у БиХ. Свака врста покушаја да се узурпира Дејтонски споразум није добра за РС и криза не смије прећи са Башчаршије у Бањалуку - каже Говедарица.

Најава ревизије уздрмала је односе у власти на нивоу БиХ, а лидери блока из Републике Српске који је дио владајуће коалиције у Сарајеву упозорили су у понедјељак да ће напустити већину ако буде поднесен захтјев за ревизију. Посланици из Републике Српске одбили су 16. фебруара да дођу на сједницу Представничког дома Парламента БиХ, а јуче су то учинили и министри у Савјету министара БиХ.

Одгађање сједнице Савјета министара изазвало је, међутим, конфузију јер су министар безбједности Драган Мектић и министар спољне трговине и економских односа Мирко Шаровић, иако су обојица из СДС-а, изнијели потпуно различите разлоге. Мектић је рекао да је сједница одгођена на захтјев министара из Републике Српске због најављеног захтјева за ревизију, док Шаровић каже да је договорено одгађање и да то нема никакве везе са захтјевом за ревизију.

- Не желимо да учествујемо у раду Савјета министара док не буде разријешен статус у вези са ревизијом - рекао је Мектић.

Шаровић је казао да је договорено помјерање сједнице за наредну седмицу.

- Имали смо телефонску сједницу за питања која су везана роком. Сва остала разматраћемо 28. фебруара - рекао је Шаровић.

Посланик СНСД-а у Парламенту БиХ Душанка Мајкић рекла је да странке из Савеза за промјене морају бити одлучније.

- Савез за промјене је у ситуацији да буквално сједи на двије столице. Морају бити одлучнији и јасно рећи да ће прекинути са доношењем одлука и у Савјету министара све док Изетбеговић и СДА буду радили ванинституционално - рекла је Мајкићева.

Лидер НДП-а Драган Чавић казао је да партнерство са Изетбеговићем нема никаквог смисла.

- Колико видим, тешко ће наћи партнера међу Србима. Савјет министара ће бити мањинска власт која нема подршку парламента и до виђења - казао је Чавић.

Бошњачки члан Предсједништва БиХ и лидер СДА Бакир Изетбеговић је мимо институција и на основу консултација са бошњачким политичарима и невладиним и вјерским организацијама одлучио да ове седмице бивши заступник БиХ пред Међународним судом правде у Хагу Сакиб Софтић, којем нови мандат није повјерен, преда захтјев за ревизију.

Међународна заједница

Европска унија позвала је политичаре у БиХ да обезбиједе договор институција о даљим корацима прије него што буде предузета активност према Међународном суду правде.

Америчка амбасада у БиХ позвала је лидере у БиХ да се окрену ка будућности.

- Стабилност у БиХ и региону мора остати главни приоритет за све. Позивамо све стране да се укључе у дијалог. Поштивање институција БиХ и владавине права кључни су за обезбјеђење стабилне, сигурне и просперитетније будућности свих - рекли су у Амбасади САД.

zastava Bosna i Hercegovina

e-max.it: your social media marketing partner