Сарајево - БиХ је на корак до тога да први пут буде гарант за један приватни бизнис и то за саудијски институт који ће бити изграђен у оквиру Сарајевске школе за науку и технологију чији је предсједник и ректор Ејуп Ганић, који је раније био хапшен због сумње да је починио ратни злочин над војницима ЈНА.

Ријеч је о истраживачком институту под називом "Краљ Салман бин Абдулазиз" чија су изградња и опремање на Ганићевом универзитету предвиђени Меморандумом о разумијевању између Краљевине Саудијске Арабије и БиХ, а за који је сагласност дао Представнички дом Парламента БиХ у децембру прошле године.

Одлука о прихватању меморандума за пројекат вриједан око 18,5 милиона марака прихваћена је у Предсједништву БиХ лани у септембру, а приједлог је два мјесеца касније утврдио Савјет министара.

Занимљиво је да је у самом тексту меморандума као датум када је потписан наведено да је то "13. зу-л-хиџџе 1437. хиџретске године, односно 14. септембра 2016. године".

У преамбули се наводи да су се стране договориле "с циљем јачања братског односа између Краљевине Саудијске Арабије и БиХ и даљег јачања конструктивног развоја сарадње између двије партнерске земље", те да је жеља "владе Краљевине да БиХ обезбиједи грант за допринос изградњи и опремању Истраживачког института на Универзитету Сарајевска школа за науку и технологију.

Саудијски институт би требало да буде завршен до априла 2021. године, а меморандум предвиђа да БиХ обезбјеђује да се у спровођењу пројекта даје приоритет производима, услугама, добављачима и консултантима из Саудијске Арабије.

Под посебним одредбама пише да се БиХ обавезује да изради комеморативну плочицу која ће бити причвршћена на видном мјесту једне од зграда из пројекта да би био приказан допринос Саудијске Арабије.

Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламента БиХ и предсједавајућа Комисије за спољне послове Душанка Мајкић каже да је била против давања сагласности за тај пројекат. Нагласила је да у цијелој причи има превише питања и сумњи без одговора, али да је ипак прегласана на сједници Комисије.

- Иако има све више споразума са арапским земљама, овај меморандум је посебно необичан јер се односи на грант за допринос, изградњу и опремање тог института на сарајевском универзитету, а знамо да он припада Ганићу - казала је Мајкићева. Никада се, каже, до сада није догодило да такву гаранцију даје држава БиХ.

- Приватни универзитет добија паре, а држава гарантује. Ово је апсурд. Доста је ту питања на која нема одговора, али се ради по принципу "нема везе, не питај за шта су, него само да ли су паре или нису" - констатовала је Мајкићева.

Додала је да сада остаје да се види како ће тај документ проћи прво у надлежној Комисији за спољну и трговинску политику, царине, саобраћај и комуникације у Дому народа Парламента БиХ, чија је сједница заказана за сутра, док ће се сам Дом о томе изјаснити дан касније.

Савјет за државну помоћ

У Савјету за државну помоћ у петак нису имали информација о пројекту Саудијске Арабије.

- Нисмо запримили предмет који се односи на средства из Саудијске Арабије по том пројекту - казали су у Савјету.

Добровољачка

Тужилаштво БиХ донијело је у јануару 2012. године наредбу о обустави истраге против ратног члана Предсједништва БиХ Ејупа Ганића у случају "Добровољачка улица".

Нападом на колону ЈНА у Добровољачкој, која се почетком маја 1992. мирно повлачила из Сарајева уз гаранцију мировних снага УН, руководили су управо Ганић и руководство тадашње РБиХ. Иако је безбједност војника гарантовао тадашњи предсједник Предсједништва РБиХ Алија Изетбеговић, колона ЈНА није безбједно изашла из Сарајева. Мучки су убијена 42 припадника ЈНА, 71 је рањен, док их је 207 заробљено.

arapski institut u bih

e-max.it: your social media marketing partner