САРАЈЕВО - Опозиција, али и неколико посланика из позиције уложили су преко 30 амандмана на Приједлог буџета институција БиХ за наредну годину.
Тражи се већа транспарентност буџета и његова реализација, упознавање парламента БиХ са средствима која су нереализована и односе се на капиталне пројекте, коришћење грантова чији корисници нису унапријед дефинисани, те да се парламент извјештава о текућим грантовима Министарства цивилних послова.
Група посланика тражила је 21.810.000 КМ више за Министарство одбране за бруто плате и накнаде војницима, официрима и подофицирима, као и увећање од 400.000 марака за енергију и комуналне услуге, а за реконструкцију и инвестицијско одржавање 281.000 марака више.
За Меморијални центар Сребреница - Поточари траже још два милиона, за набавку простора УИО БиХ додатна три милиона, за СИПА додатних 1.750.000 за бруто плате и накнаде, а Граничној полицији 5.250.000, док би Дирекција за координацију полицијских тијела та средства за плате и накнаде увећала за два милиона КМ.
Они сматрају да ниједан појединац нема право на буџетску резерву.
Јуче је, међутим, одгођена сједница Комисије за финансије и буџет Представничког дома БиХ, на шта је, како тврди Предраг Кожул (ХДЗ), предсједавајући Комисије био приморан јер је дио посланика на путу.
Из опозиције тврде да је разлог велики број уложених амандмана на буџет.
Душанка Мајкић (СНСД), члан Комисије, сматра да је отказана јер нема парламентарне већине и да ће због тога буџет пасти. "Сједница није одржана искључиво да би се сачувао буџет", казала је Мајкићева и додала да је Приједлог буџета потрошачки и ван контроле парламента.
"Нико досад није поднио извјештај зашто се из године у годину средства за капиталне пројекте преносе, а пројекти не завршавају.
Тражила сам од Министарства финансија и трезора одговор које институције нису поступиле у складу са Правилником када је у питању куповина возила и добила одговор да они нису полицајци и да не врше контролу ко поштује Правилник", казала је она.