Има оних посланика који истински раде, добро се припремају за расправу, нуде иницијативе, постављају посланичка питања, али и оних који свој рад своде на дизање руке ако су на сједници и који нису ниједном дискутовали, нити су поднијели иницијативу или поставили посланичко питање.
Дискусије, иницијативе и питања у Парламенту БиХ потичу углавном од истих посланика, док су у другој групи они који се током мандата никад или тек понекад огласе из добро плаћене фотеље.
На ту појаву указују и парламентарци и они који прате њихов рад, упозоравајући да се из мандата у мандат срозава улога Парламента и да он ради без идеја и добрих иницијатива.
Посланик СНСД-а у Представничком дому Душанка Мајкић, која је у клубу оних без чијих дискусија и иницијатива не може протећи ниједно засједање, каже да се рад Парламента из године у годину погоршава и да је нерад евидентан.
- Већина посланика на сједнице Представничког дома и комисија које му претходе долази, а да нису ни прочитали материјал за питања о којима треба расправљати. Плод тога јесте да, и када се јаве, дискутују без аргумената. Понекад су то, колоквијално речено, лупетања и политичке фразе без икаквог основа. Јаве се само да би нешто рекли, а из дискусије се види да иза ње не стоји ништа - нагласила је Мајкићева.
Свакодневни рад посланика, истиче она, подразумијева читање и анализу материјала како би изнијели став и донијели ваљане закључке.
- Очито је да то ради све мање посланика. Парламент је лош и запао је у сивило које не може натјерати ни извршну власт да ради свој посао - искрена је Мајкићева.
Извјештај о раду Парламента БиХ у првих девет мјесеци ове године, који су на основу посматрања израдили Центри цивилних иницијатива (ЦЦИ), показује да је Представнички дом у том периоду одржао 17 засједања и да су само на четири били сви посланици. Само 19 од 42 посланика било је на свим засједањима, док их пет није присуствовало на три или више сједница. Седам посланика никада није поставило ниједно питање, нити су доставили било какву иницијативу.
Пројект менаџер ЦЦИ Ивица Ћавар каже да је огромна разлика између парламентараца.
- Има оних који истински раде, добро се припремају за расправу, нуде иницијативе, постављају посланичка питања, али и оних који свој рад своде на дизање руке ако су на сједници и који нису ниједном дискутовали, нити су поднијели иницијативу или поставили посланичко питање. С друге стране, сви су скоро једнаки по платама, које се крећу од 4.800 до 6.500 марака. Тај новац би морали оправдати радом - рекао је Ћавар.
Додаје да је посебно недопустив недолазак на сједнице Парламента и комисија и напуштање сједница.
- Такво понашање морало би бити санкционисано или да их странке натјерају да поднесу оставке и на њихово мјесто пошаљу оне који желе да раде - истакао је Ћавар.