САРАЈЕВО - Буџет заједничких институција БиХ као најважнији документ који предлаже Савјет министара БиХ, утврђује Предсједништво, а усваја Парламентарна скупштина, требало би да буде креиран тако да осликава потребе грађана. Умјесто тога, већ годинама доноси се са закашњењем, парламент га усваја по скраћеном или хитном поступку и нема времена за приједлоге и амандмане. Парламентарци су незадовољни таквим односом и најављују жестоку расправу на сједници када буџет дође на дневни ред.
Душанка Мајкић (СНСД) појашњава да се у свим земљама води темељита расправа о буџету, дају приједлози те врше прерасподјеле унутар њега. "То не важи једино за БиХ.
Нама буџет увијек стигне касно и иде у хитну процедуру, а тиме се нама посланицима не оставља могућност да реагујемо.
Ако бисмо ми користили своје право, документ бисмо вратили и онда би наступило привремено финансирање, што није могуће јер је законодавна власт под утицајем извршне власти", казала је Мајкићева те истакла да ће и ове године буџет морати у хитну процедуру, јер је 15. новембар био рок да се о њему изјасни Представнички дом како би био упућен Дому народа БиХ.
Додаје да је исти проблем и са прерасподјелом буџета након усвајања, јер Парламентарна скупштина БиХ нема увид на који начин СМ врши прерасподјелу. "Ми то сазнамо тек када пред нас дође извјештај о извршењу буџета, а тад је касно", казала је Мајкићева.