У ФБиХ, првенствено дијеловима са бошњачком већином, прославили су у петак "дан државности БиХ", који Република Српска не признаје, а ни овај пут није мањкало провокација упућених према Српској и ратне кореографије.
Већ годинама се 25. новембар обиљежава као празник у ФБиХ, док је у Републици Српској уобичајен радни дан. На институцијама БиХ и другим објектима у Сарајеву биле су истакнуте заставе БиХ, а улице су биле окићене и заставама са љиљанима под којима се борила тзв. Армија РБиХ.
Посланик СДП-а у Парламенту БиХ Денис Бећировић наставио је своју праксу провоцирања и поводом 25. новембра поручио да ниједан дио нити педаљ БиХ никада није и неће бити ексклузивно хрватски, српски или бошњачки простор, те да је "дан државности" један од најважнијих и најсвјетлијих датума у историји БиХ.
"Да није било ЗАВНОБиХ-а, не би било ни данашње БиХ."
Негирање "дана државности" је антидејтонски, антиуставни и нелегалан чин - казао је Бећировић и додао да је у парламентарну процедуру упутио иницијативу да за 25. новембар заслужним појединцима и институцијама буду додјељивана признања.
По традицији, све очи биле су уперене и у Сребреницу, а овај пут је након више од 15 година био радни дан и у општини и у установама чији је оснивач ова локална заједница. Бошњаци, који су до сада били начелници општине, проглашавали су 25. новембар нерадним даном или су издавали обавјештења да они који "дан државности БиХ" осјећају као празник могу да одсуствују са посла.
Избором Србина Младена Грујичића за начелника општине коначно је испоштован и Закон о празницима Републике Српске, па је у општини и њеним предузећима и установама био редован радни дан. У Меморијалном центру Поточари обиљежен је "дан државности БиХ".
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је "дан државности БиХ" лажан датум, јер БиХ њиме није успостављена као држава.
"То је комунистички датум из времена бивше Југославије и њега је немогуће одвојити од те државе и АВНОЈ-а. И то је чињеница. Бошњаци сада прибављају неке датуме из прошлости који њима одговарају и покушавају да то наметну другима. Највећи број учесника ЗАВНОБиХ-а био је српске националности. Ми то не прослављамо јер тада БиХ није била успостављена. Тада није одстојала као држава нити јој је дата државност" рекао је Додик.
Он је казао да је Југославија тада била централистички уређена у систему АВНОЈ-а, који је био врховни законодавни и политички орган земље, а да је ЗАВНОБиХ био само представничко тијело одређене регије.
"Тек касније у Југославији Уставом из 1974. године републике су добиле неки значај у том погледу. Сав апсурд бошњачког обиљежавања 25. новембра показује и чињеница да празник са комунистичког засједања присваја Бакир Изетбеговић, чији се отац Алија Изетбеговић, у униформи Ханџар дивизије, борио да би уништио управо те вриједности.
Ханџар дивизија је била фашистичка паравојна формација и одстоји слика о Алији Изетбеговићу као припаднику те дивизије и он то није ни крио. Данас његов син полаже вијенац у име такозване државе БиХ дајући му значај који му уопште не припада" рекао је Додик и додао да га, као потомка козарских партизана и јасеновачких страдалника вријеђа чињеница да Бакир Изетбеговић, чији је отац био члан Ханџар дивизије, данас 25. новембар покушава да прикаже као свој датум.
На засједању ЗАВНОБиХ-а, које је одржано 25. новембра 1943. године у Мркоњић Граду, донесена је одлука да је БиХ самостална федерална јединица у оквиру ФНР Југославије.
Душанка Мајкић, посланик СНСД-а изјавила је да не постоји могућност да БиХ ускоро донесе закон о празницима, јер нема консензуса о томе. Слављење 25. новембра као празника друге државе против које су се ти који славе здушно борили је крајње чудно и смијешно. То говори каква је БиХ.