Сарајево - Закључак Представничког дома Парламента БиХ да буде формирана радна група за испитивање поријекла имовине функционера у институцијама БиХ изазвао је оштру полемику између СДС-а који га је предложио позивајући се на борбу против корупције и СНСД-а у којем сматрају да се ради о класичном предизборном маркетингу.

Посланици су усвојили закључак на приједлог шефа Клуба посланика СДС-а Александре Пандуревић, а у СНСД-у сматрају да је та иницијатива већ осуђена на пропаст.

- И на овај случај се може примијенити провјерена изрека - ако нећете да урадите ништа формирајте интерресорну радну групу. Да је постојала истинска воља за усвајање закона о испитивању поријекла имовине, СДС је могао да га предложи путем Савјета министара БиХ гдје има своје министре и упути га у парламентарну процедуру - каже посланик СНСД-а Душанка Мајкић која као ни њене колеге из странке Сташа Кошарац и Никола Шпирић није дала подршку иницијативи.

Ако иницијативу прихвати и Дом народа Парламента БиХ у радну групу ће бити изабрана по три члана из оба парламентарна дома и три из Савјета министара са задатком да у року од шест мјесеци предложе законско рјешење.

Мајкићева сматра да ће се у случају да закључак наиђе на подршку у Дому народа радна група мрцварити шест мјесеци и неће урадити ништа.

- Ако имају озбиљне намјере нека у парламентарну процедуру упуте приједлог Савјета министара и ми ћемо врло радо учествовати у доношењу ваљаног закона. Овако је заиста беспредметно о овоме говорити јер нису имали озбиљне намјере - рекла је Мајкићева.

Пандуревићева очекује да ће радна група бити формирана и да ће до краја године донијети закон о испитивању поријекла имовине функционера у институцијама БиХ и евентуално промијенити и Кривични закон и Закон о Агенцији за превенцију корупције како би омогућили ефикасно испитивање поријекла имовине свих функционера у институцијама БиХ.

Лазар Продановић из СНСД-а сматра да он што је предвиђено иницијативом може да буде реализовано постојећим законским актима.

- Ако не јачамо правосудне институције никакав паралелизам неће донијети резултате - сматра Продановић.

Током расправе изнесен је став да би овом иницијативом требало да буду обухваћени и нижи нивои власти, односно функционери и именовани и изабрани званичници у свим институцијама у БиХ.

Предложени закључак

  • интерресорна радна група имаће девет чланова
  • задатак радне групе је да шест мјесеци послије ступања на снагу закључка припреми закон о испитивању поријекла имовине
  • ако буде потребно, радна група утврдиће измјене постојећих закона који се односе на борбу против корупције

Жељка Домазет

У оквиру расправе о Информацији о расподјели и коришћењу средстава текуће буџетске резерве за прошлу годину, посланици су исказали резерву према начину трошења ових средстава, односно како чланови Предсједништва БиХ, те предсједавајући Савјета министара БиХ и његова два замјеника њима располажу.

Посланик СНСД-а Душанка Мајкић оптужила је Колегијум Представничког дома да је свјесно ставио ову важну тачку ниско на дневном реду како се не би улазило у њене детаље.

parlament bih

e-max.it: your social media marketing partner