Савез независних социјалдемократа ће на октобарским локалним изборима побједити СДС и у Бијељини, и у Источном Сарајеву, и на Палама, рекао је предсједник Милорад Додик.
 
Предсjедник Републике Српске и лидер Савеза независних социјалдемократа тврди да сарадња странке и СДС-а на нивоу БиХ добро функционише и истиче да странке из Републике Српске у Сарајеву могу да се понашају комфорно само ако дјелују јединствено!
Предсједник тврди да је управо због очувања позиције Републике Српске на нивоу БиХ потребно окупљање свих политичких представника из Бањалуке, додајући да то не значи да партнери на нивоу БиХ морају да дјелују заједно и на нивоу Републике.

Додик каже да опозиционо дјеловање СДС-а у Републици Српској не доводи у питање сарадњу ових странака на нивоу БиХ, али је увјерен да ће СНСД на октобарским локалним изборима побједити СДС и у Бијељини, и у Источном Сарајеву, и на Палама.

"Њихово опозиционо дјеловање није аргументовано и више је ријеч о парадирању појединаца, попут Говедарице, који мисле да ће галамом скренути пажњу", рекао је предсједник у интервјуу за "Пресс"

Интервју са предсједником Додиком преносимо на нашем порталу.

На шта конкретно мислите кад кажете "галама"?

"Многе ствари које говоре нису тачне, при чему СДС мора да схвати и прихвати да је мањина. Нисмо против тога да се разматрају озбиљни приједлози опозиције, али нисмо ни за то да јефтиним популизмом покушавају да се понуде као некакво рјешење".

Да ли ће октобарски локални избори у ствари бити избори између СНСД-а и СДС-а?

"Неће, зато што је наша снага неупоредиво већа".

Неупоредиво већа? Мислите да је СДС баш толико слаб?


"Ми ћемо добити Бијељину, а они неће добити Бањалуку. Влада је у последњих неколико година уложила око 200 милиона марака у Бијељини у разне пројекте, као што су нова болница, заобилазнице, подстицаји за пољопривреду... Побиједићемо их у Источном Сарајеву, а имамо озбиљне намјере да побједимо и у Палама, гдје је Влада у последњих неколико година урадила низ крупних ствари".

Подсјетите наше читаоце шта је то Влада урадила на Палама?


"Изграђена је Основна школа "Србија", економски и правни факултет, проширење тунела Стамболчић и низ других ствари".

Шта је онда радила локална власт?

"Локална власт није у стању да закрпи рупе по путевима. У сваком случају, за тај крај би било добро да локална власт кореспондира са републичком, јер се тако лакше рјешавају проблеми".

Хоће ли бити консензуса на сутрашњем (данас оп. а.) састанку парламентарних лидера у вези пресуде "Сејдић-Финци"?

"Око тога постоји консензус политичких партија из Републике Српске, јер смо свјесни да постоји дискриминација у вези са начином избора чланова предсједништва и да се свакоме мора омогућити право да се кандидује. Јасно смо рекли да смо спремни то да урадимо тако што ће у Уставу БиХ, умјесто да се бира "Србин из Републике Српске", стајати да се бира "један из Републике Српске" и тиме би било ријешено то питање".

Значи ли то да је проблем само у ФБиХ?

"У ФБиХ је то питање је претворено у проблем између Бошњака и Хрвата, зато што су хрватске политичке представнике у неколико изборних циклуса бирали Бошњаци, па су Хрвати ухватили прилику да кроз рјешавање питања "Сејдић-Финци" и тај проблем ставе на дневни ред и кроз дијалог Бошњака и Хрвата се појавила прича да се чланови предсједништва бирају у Парламенту БиХ, што је за нас апсолутно неприхватљиво".

Да ли ће бити консензуса на састанку лидера код Младена Босића?

"Начин избора чланова предсједништва није на дневном реду тог састанка и ништа изван онога што не захтјева пресуда суда из Стразбура се неће наћи на дневном реду тог састанка".

Шта то конкретно значи?


"Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске ће се бирати као што се бирао и до сада, дакле директно и непосредно и неће се бирати ни у Народној скупштини Српске, а камоли Парламенту БиХ. То је став свих партија из Републике Српске и тиме је стављена тачка на то питање".

Шта мислите о иницијативи бившег британског дипломате и оксфордског професора Ајвора Робертса о новом Берлинском конгресу и цртању нових граница на Балкану?

"Нема потребе за тим. Иако многи странци тврде да је ствар на Балкану завршена, свима је јасно да није, јер није завршена у Македонији, није на Косову, а ни овдје у БиХ".

Та тврдња неће наићи на разумјевање у ФБиХ, а ни међу међународним званичницима?

"Неке ће ово иритирати, али нека докажу да нисам у праву. Прије неколико дана сам се смијао када сам чуо неке званичника из Брисела како говоре "примјетили смо да се не ради о кризи у ФБиХ, већ о демократској транизицији". У исто вријеме, сви политичари из ФБиХ говоре како је тамо наступила озбиљна криза власти. То је смијешно!"

Подршавате ли онда нови Берлински конгрес?

"Никакав Берлински конгрес, нити међународна конференција овдје не може да ријеши проблеме. Једино рјешење је да се ми договоримо".

Како би изгледао тај договор?


"Или да направимо функционалну причу чији ће кров бити нешто што се зове БиХ и ми из Републике Српске нисмо против тога.

Или?

"Или да се договоримо да се разиђемо, а ми смо и те како за такав договор".

Ако би Берлински конгрес донио тако нешто?

"Не треба нам Берлински конгрес за то, довољно је да се ми договоримо".

У ком правцу ће ићи сарадња Републике Српске и Србије послије промјене власти и избора Томислава Николића за предсједника?

"По том питању се неће дешавати ништа драматично, без обзира на то ко је на власти у Републици Српској или Србији. Добра сарадња је нешто што се подразумијева и сасвим природно и очекујем да ће у првим недељама послије формирања Владе Србије бити одржана сједница Савјета за сарадњу Републике Српске и Србије".

Да ли сте разговарали са предсједником Србије Томиславом Николићем о његовом доласку у Бањалуку?

"Нисам, али вјерујем да ће сједница Савјета за сарадњу бити прилика да дође у Бањалуку, јер Савјет чине предсједници и премијери Републике Српске и Србије".

Поред бројних досадашњих улагања, од нафтне индустрије, преко договора са Гаспромом да један крак гасовода "Јужни ток" иде ка Српској, каква се још руска улагања очекују у Републици Српској?

"Око 20. јула у Бањалуку ће доћи први замјеник директор Сбербанке с којим ћемо разговарати о сарадњи".

О каквој сарадњи, односно да ли је то алтернатива за случај да се не потпише нови аранжман са ММФ-ом?

"Ми сматрамо да не би било лоше обезбиједити нови аранжман са ММФ, али видимо да то иде јако тешко, јер ФБиХ не испуњава своје обавезе, тако да постоји реална могућност да до тога не дође. Али без обзира на све то, ми имамо могућност разговора са Сбербанком и управо о томе ћемо и разговарати око 20. јула. Дакле, Република Српска има алтернативу".

Када ћете у Русију?

"Када се буде потписивао споразум са Гаспромом у вези договорене изградње гасовода кроз Српску".

Колико су утемељене приче о реконструкцији Владе Републике Српске које се свакодневно чују?

"Влада добро ради свој посао и нема никаквих озбиљних размишљања о реконструкцији. Питање које мора да се ријеши је избор новог министра правде, али то није реконструкција, јер је Селман отишао на нову дужност и мора се именовати нови министар, а већ се разговара са човјеком који би требао да дође на ту позицију".
e-max.it: your social media marketing partner