Бањалука - Влада Републике Српске данас је усвојила Нацрт програма јавних инвестиција Српске за период од 2013. до 2015. године, у коме су обезбијеђени извори финансирања за инвестиционе радова у вриједности од 1,8 милијарди КМ, преносе агенције. Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија рекао је новинарима након сједнице Владе да се највише пројеката за које су обезбијеђени извори финансирања односи на инфраструктуру, која носи око 45 одсто укупних планираних инвестиционих средстава. Тегелтија је навео да се 17,8 одсто средстава у планираном трогодишњем периоду односи на област индустрије, енергетике и рударства, а 14,6 одсто на сектор пољопривреде.

Према његовим ријечима, највећи извори финансирања тих пројеката су инокредитна средства.

- У том документу су и најављени проиритетни пројекти за које нису обезбијеђена финансијска средства и крећу се око 11 милијарди КМ, а у којима је доминантан сектор енергетике са око 80 одсто учешћа - рекао је Тегелтија.

Он је навео да ће тај документ до краја године бити усвојен у форми приједлога и основа је за израду економске политике и буџета за наредну годину.

Тегелтија је навео да је према Закону о државној помоћи БиХ који представља обавезу БиХ према Споразуму о стабилизацији и придруживању, Министарство финансија припремило попис државне помоћи за 2011. годину којег ће до 1.јула доставити Европској комисији.

Он је рекао да је државна помоћ према том Закону у прошлој години укупно додијељена у износу од 152,4 милиона КМ, од чега највише у секторе индустрије и услуга, те пољопривреде.

Тегелтија је навео и да је на сједници усвојен Приједлог закона о пожарима, који је раније у форми нацрта био у скупштинској процедури.

До јесени поравнање са ФБиХ

Тегелтија очекује да би до јесени могло бити извршено поравнање дуговања Федерације према Српској по основу индиректних пореза, преносе агенције.

Тегелтија је рекао новинарима да је у разговорима Фискалног савјета БиХ са представницима Међународног монетарног фонда, у вези са политикама које треба реализовати да би био остварен нови аранжман, један од захтјева те међународне финансијске институције био да се мора ивршити финансијско поравнање између ентитета.

Тегелтија је подсјетио да је Фискални савјет на сједници прошле недјеље у Бањалуци донио одлуку да се мора направити финансијско поравнање између Републике Српске и Федерације.

- То питање је доста условљено ставовима ММФ-а и ја се надам да ће бити спремности да са Федерацијом договоримо поравнање везано за индиректне порезе за 2010. годину, другу половину прошле године и нека дуговања од раније - истакао је Тегелтија.

Он је поновио да око 50 милиона КМ износе укупна потраживања Српске по судским првостепеним пресудама и она која је евидентирала Управа за индиректно опорезивање БиХ.

Тегелтија је додао да се јавни дуг и кумулативни дефицит буџета Српске креће у оквирима прихватљивим за ММФ.

Стабилна фискална позиција Српске

Министар финансија Српске оцијенио је да су ове године изостали очекивани показатељи економског раста, као и у земљама у окружењу, али да је и поред тога фискална позиција Српске стабилна.

Тегелтија је рекао аналитичарима Агенције за кредитни рејтинг „Стандард и Пурс” да је Српска потпуно опредијељена за нови аранжман са Међународним монетарним фондом који би, поред изузетно повољних извора финансирања, значио и додатно повјерење других међународних финансијских институција.

Аналитичари „Стандард и Пурса” оцијенили су да постоје позитивни трендови које је неопходно наставити како би кредитни рејтинг задржао стабилност, саопштено је из Министарства финансија Српске.

Тегелтија је представио активности Владе на измјени законских прописа који се односе на побољшање пословног окружења, те активности које се спроводе на основу припремних преговора са Међународним монетарним фондом.

Он је разговарао са аналитичарима „Стандард и Пурса” о актуелној макроекономској и фискалној ситуацији у Српској и импликацијама по кредитни рејтинг БиХ.

Српска уредно извршава буџетске обавезе

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија пренио је директору и регионалном координатору Свјетске банке Џејн Армитаж да Српска уредно извршава обавезе према свим буџетским корисницима и да редовно сервисира обавезе по основу унутрашњег и спољњег дуга, те да се према буџетским расходима односи веома рестриктивно.

Делегација Свјетске банке је током јучерашњих разговора у Сарајеву посебно била заинтересована за ток преговора са Међународним монетарним фондом, од којих зависи и даља сарадња са Свјетском банком, а у вези са програмом буџетске подршке.

Тегелтија је навео да је Република Српска већ предузела низ активности у одређеним областима које је као приоритетне навео ММФ, наводећи да је циљ реформи фискална и финансијска стабилности, која би имала позитивне ефекте и на стандард грађана.

Осим тога, разговарано је и о постојећим и новим пројектима које Свјетска банка има намјеру да реализује у Српској, првенствено о кредитној линији за мала и средња предузећа, која се реализује преко Инвестиционо-развојне банке, те о пројекту заштите од поплава.

Представници Свјетске банке исказали су подршку и за реформе које Влада Српске проводи у социјалном сектору, те изразили спремност за наставак подршке буџету, која је протекле двије године изостала.
e-max.it: your social media marketing partner