Из Републике Српске стиже нови захтјеви за демилитаризацијом БиХ која би донијела огромне уштеде. 300 милиона марака годишње за БиХ без војске. Примамљиво, али у оваквој држави непроводиво.
Они који на демилитаризацији БиХ инсистирају годинама кажу да у тренутној ситуацији веће промјене по питању оружаних снага нису могуће.
Чланица заједничке комисије за одбрану и безбједност у парламенту БиХ Душанка Мајкић каже да је за све ово вријеме проведено у Представничком дому на разне начине покушавала да прогура причу, прво о демилитаризацији, а касније и о смањену броја припадника ОС БиХ. Ипак, сви покушају су били безуспјешни јер за овако нешто постоји озбиљно противљење политичара из ФБиХ.
"Да би се нешто такво направило потребни су гласови, а ми их немамо довољно. Односно, политичари из ФБиХ не желе да подрже било какав приједлог који има везе са демилитаризацијом или смањењем броја припадника ОС БиХ. Ми смо покушавали разним иницијативама, али безуспјешно", рекла нам је Мајкићева.
Према њеним ријечима, издржавање највећег буџетског корисника, а да притом нема никаквог ефекта од његовог рада, је сулуда ствар којој се одавно морало стати у крај.
"Наравно, то је за сад немогуће, због става који постоји у ФБиХ. Али наш приједлог је да се ОС БиХ реформишу и смање. Нама је довољно највише 3.000 припадника ОС који би квалитетно могли да обављају свој посао, да служе у међународним мисијама и реагују у случајну непогода.
Тако би увелико смањили трошкове, али ни то није прихватљиво. За неке је боље да имамо трулу авијацију на ливади, опрему која се распада, војнике који живе на конзервама, дезоријентисане генерале", поручила је Душанка Мајкићева.
Наравно, ово није први пут да неко предлаже демилитаризацију ОС БиХ, а на овакве и сличне приједлоге из ФБиХ је увијек стизао исти одговор.
Из СДА су увијек били јасни када се говори о ОС БиХ наглашавајући да су оне формиране да би обављале три кључна задатка, да штите БиХ у случају рата, да помажу у мировним мисијама и да помажу у случају природних катастрофа, што према њима, добро обављају.
Ипак, Марио Караматић (ХНС), члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ, сматра да су поред тога што су ОС потребне БиХ, оне у овом обиму неучинковите и да би под хитно требале бити реконструиране.
"Нама су потребне постројбе које су специјализиране, обучене за спашавање и борбу против тероризма. Овакве ОС какве сада имамо су неучинковите и служе само да 'цијепају стражу' војнички речено", рекао је Караматић и додао да би свакако било тешко сад 9.000 војника смањити на двије-три хиљаде и многе оставити без посла.
Судећи према ставовима наших представника у институцијама БиХ, Министарство одбране БиХ ће и даље да годишње троши око 300 милиона КМ, од чега око 200 милиона марака на плате за око 9.000 професионалних војника и за око 1.000 службеника.
Иначе, од формирања Оружаних снага 2006. године потрошено је око три милијарде марака, а као разултат смо добили “установу” препознатљиву по корупцији, скандалима и аферама.