У протеклих десетак година власти у БиХ, парализовале су рад институција БиХ због маратонских бутмирских преговора око уставних промена, сукобљавања око реформе полиције, кадровских укрштеница, механизма координације, решавања случаја „Сједић-Финци“, пописа становништва, закона о јединственом матичном броју...
Сада је на помолу нова, коју је неминовно проузроковао лидер најјаче бошњачке странке и члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић најавом да ће поднети захтев за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије. Као одговор на то, Изетбеговић је од својих коалиционих партнера из Савеза за промене добио – напуштање парламентарне већине.
Судионици политичких дешавања из Републике Српске тврде да је главни генератор политичких криза у БиХ – СДА чији представници, било у Савету министара БиХ или парламенту БиХ, предлажу „неуставне законе и одлуке“.
- Ниједна седница у заједничким институцијама не буде одржана а да не буду њихови захтеви или предлози који иду у правцу отимања надлежности Републике Српске и стварања државе по мери Бошњака. Они, једноставно, неће да попусте да би се интереси друга два народа спровели. У таквој држави, у којој покушавају да буду први међу осталима, није могуће функционисати – каже посланик у парламенту БиХ Душанка Мајкић.
Она оцењује поражавајућим чињеницу да Изетбеговић покреће захтев за ревизију пресуде против Србије, иако и сам признаје да је свестан какву ће то кризу проузроковати.
Члан председништва СДА Рамиз Салкић, с друге стране, оцењује да су институције Српске главни генератор криза у БиХ.
- Ако гледате и оцене међународне заједнице, види се да је Српска кривац за највећу кризу која је погодила БиХ, организовањем неуставног референдума о Дану Републике Српске. Ми имамо право да предлажемо и покрећемо иницијативе, а које ће проћи - то је одлука парламентараца. У БиХ ништа није усвојено а да за то нису били Срби и Хрвати – каже Салкић.
Он каже да тек онда када се почне поштовати Устав и закони и када људи буду кажњени због непоштовања Устава, БиХ неће имати кризе.
- Сви који мисле да ми радимо нешто неуставно око ревизије пресуде, имају Уставни суд БиХ и Тужилаштво и нека се њима жале - поручује Салкић.